Ciasto na pizzę możemy zrobić bez zaczynu, od razu wrabiając drożdże i cukier w ciasto. To przyspieszy pracę. Oprócz mąki pszennej możemy używać razowej, lub dodać nieco kukurydzianej, co urozmaici smak.
Ciasto na pizzę pszenne
Czas przygotowania: 30 minut
Składniki (na standardową blaszkę z piekarnika):
- 300 g mąki pszennej, najlepiej przesianej
- 20 g drożdży
- łyżeczka cukru
- szczypta soli
- 200 ml ciepłej (nie gorącej!) wody
- 20 ml oliwy extra vergine
Łączymy składniki i wyrabiamy na gładkie ciasto przez 5 minut. Jeśli jest za rzadkie, dosypujemy trochę mąki. Przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około pół godziny. W tym czasie włączamy piekarnik na maksymalną temperaturę.
Gdy ciasto urośnie, smarujemy tłuszczem blaszkę, wałkujemy ciasto na podsypanym mąką blacie, przekładamy je ostrożnie na blaszkę. Smarujemy sosem, kładziemy mozzarellę i pozostałe składniki i wkładamy do nagrzanego piekarnika na około 8-10 minut. Wyciągamy, kiedy brzegi są przyrumienione.
Ciasto na pizzę pszenno–kukurydziane
Przepis jak wyżej, ale dajemy 200 g mąki pszennej i 100 g mąki kukurydzianej. Gdy damy TYLKO mąkę kukurydzianą, ciasto będzie za miękkie i nie będziemy mogli go rozwałkować ani przełożyć na blaszkę w jednym kawałku. Ciasto z dodatkiem mąki kukurydzianej jest bardziej chrupiące.
Rada 1
Mozzarellę kładziemy na spód, bo ma się tylko roztopić, przypieka się reszta składników i to one powinny być na wierzchu.
Rada 2
Na sos do pizzy lepszy jest przecier z kartonika niż pelati, bo pelati mają (paradoksalnie) więcej wody i dłużej odparowują na patelni.
Rada 3
Temperatura pieczenia powinna być jak najwyższa. Oryginalne, włoskie piece opalane drewnem mają w środku nawet 500 stopni! Chodzi o to, żeby wszystko jak najszybciej się upiekło, a ciasto nie było zakalcowate, ale chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku.
Rada 4
Nie dawajmy zbyt wielkiej ilości składników – najlepiej położyć ser i jeszcze 2–3 dodatkowe składniki dobrej jakości. Wtedy będziemy dokładnie czuć wzystkie smaki, nie zrobi się misz–masz